Jen pro účely průzkumu
19.7% / 332 hlasů
16.56% / 279 hlasů
18.87% / 318 hlasů
30.86% / 520 hlasů
14.01% / 236 hlasů
Celkem hlasovalo 1685 hlasujících
Každá IP smí hlasovat jen jednou
vs. |
NONAME | - | NONAME |
- | : | - |
So 13. 6. 2020 | 19:00
Sezóna byla dohrána
Chebský fotbal se traduje již od roku 1950, kdy byl klub založen jako Sokol Sokolovo Cheb. Již v roce 1952 dochází k prvnímu přejmenování klubu na DSO Rudá Hvězda Cheb
V roce 1966 se klub opět přejmenovává a to na Dukla Hraničář Cheb.
V roce 1971 se klub na dlouhá léta přejmenuje na TJ RH Cheb a začíná strmý vzestup fotbalé éry v Chebu ta vyvrcholila v roce 1979, když Hvězda Cheb společně s Frýdkem Místkem postoupila z ČNL po suverénním výkonu kdy 25x RH Cheb vyhrála, 4x remízovala a pouze 5x prohrála. S bezkonkurenčním skóre 63:29 se stala na dlouhá léta členem 1.ligy, kde nahradila sestupující Teplice.
V sezóně 1979-1980 měla RH Cheb následující sestavu:
Hráči: V. Lavička - I. Bican, K. Bubla, V. Čermák (2), V. Hruška (9), V. Chaloupka (1), J. Chovanec (3), M. Kašpar, P. Konvalinka, Z. Koubek, J. Latislav (1), M. Lindenthal (4), L. Pokluda (11), J. Ruš (1), S. Smolaga, M. Svojtka, V. Šišma (1), J. Wünsch (3).
Pozn.: čísla v závorce udávají počet vstřelených gólů v sezóně.
Trenér: Jiří Lopata; Asistent: František Plass
Vysvětlivky k fotografii:
Horní řada zleva: Lubomír Pokluda, Jozef Chovanec, Vladimír Hruška, Vladimír Čermák, Ivan Bican, Ing. Jiří Ruš, MUDr. Vladislav Hytych
Prostřední řada: Petr Brůcha (tajemník), Jan Klíma (masér), Karel Bubla, Josef Latislav Josef Wunsch, Ing. Vladimír Šišma, Milan Lindenthál, Jiří Kroupa, František Trnka (vedoucí)
Sedící zleva: Zdeněk Koubek, Stanislav Smolaga, Karel Charvát, Jiří Lopata (trenér), Josef Osvald (náčelník), František Plass (asistent trenéra), Václav Lavička, Milan Svojtka, Vratislav Chaloupka.
Po této sezóně se Cheb umístil na pěkném 12. místě.
V další sezóně se dokonce hráči RH Cheb vyhoupli na skvělé 6. místo.
Bohužel se tato skvělá pozice nepodařila udržet v následujících sezónách, ale přesto se dařilo stabilně obsazovat klidný střed tabulky.
V průběhu 80. let minulého století se v klubu vystřídalo nespočet v budoucnu skvělých hráčů a trenérů, kteří v Chebu "vojákovali". Někteří ještě nedávno byli aktivními hráči jako např. Siegl (FK SIAD Most), nyní asistent trenéra ve Spartě Praha. Další přešli do funkcionářské či trenérské fce (Milan Svojtka - trenér FK Union Cheb 2001 (2005 - 2006), Dušan Uhrin - bývalý trenér reprezentace ČR (vedl ji i při EURU 1996), Jozef Chovanec - Generální sportovní manažer v AC Sparta Praha atd...)
Po sametové revoluci přišlo logické přejmenování klubu. Od sezóny se klub jmenoval SKP Union Cheb a hned v první porevoluční sezóně se umístil Union na velmi pěkném 6. místě. Raritou je, že klub po podzimu vedl ligu(!) a ještě šest kol před koncem měl reálnou šanci na získání mistrovského titulu. Družstvo vedl Dušan Uhrin starší, který po podzimu odešel do Sparty Praha, se kterou získal v témže ročníku ligový titul.
V sezóně 1991-1992 ale přišli k finančním problémům klubu i herní neúspěchy a tak po 13 letech opuští Cheb první ligu. Po podzimní části měl Union jen 6 bodů. Na jaře se podařilo získat 15 bodů, ale ani to na záchranu nestačilo. V posledním kole se stala tehdy velice zajímavá situace: do sestupu bylo namočených 6 klubů: Cheb, České Budějovice, Hradec Králové, Dukla Praha, Trnava a Banská Bystrica. Chebu, Dukle, Hradci a Budějovicím stačil k záchraně bod, Trnava a Banská Bystrica musely zvítězit. Situace vypadala následovně:
V konečném účtování měl Cheb stejně bodů jako Trnava, ale horší vzájemné zápasy, proto tehdy sestoupil právě Cheb.
V roce 1993 se rozpadá federace a i když se FC Union Cheb umístil až na 4. místě v druhé lize, tak postoupil zpět do první ligy, ve které se následující sezónu určitě neztratil a po nejlepší sezóně v historii klubu se SKP Union Cheb umisťuje na 4. místě tabulky bod za třetí Ostravou. V této sezóně se náramně povedla jarní část soutěže pod vedením trenéra Bokšy, když Union prohrál až v posledním kole, ve kterém úspěšného trenéra Bokšu vystřídal Jarabinský. K tomuto výsledku přispěl výraznou měrou i brankář Unionu Jiří Vosyka, který vychytal šest nul v řadě!
Pohárová Evropa utekla v jubilejním prvním ročníku Gambrinus ligy Chebu o pouhý bod, když v posledním kole Cheb prohrál s mistrovskou Spartou 3:0 a Ostrava vyhrála doma nad slabým Brnem 4:1.
Mezi další významné úspěchy klubu patří např. čtyřnásobná účast ve čtvrtfinále poháru ČMFS.
V dalších sezónách dochází k finančním problémům klubu, které nakonec vyústí v ukonční prvoligové účasti Chebu po sezóně 1995-1996.
Po dlouhých pěti letech obnovuje p. JUDr. Petr Němec v Chebu fotbalové družstvo navazující na FC Union Cheb, které se od té doby jmenuje FK Union Cheb 2001.
V roce 2003 postupuje FK Union Cheb 2001 do divize, kde působil až do sezóny 2005/2006, kde se umístil na 2. místě za rezervou Viktorie Plzeň.
Po dlouhých vyjednávání, kdo nahradí Xaverov v druhé lize a posléze kdo zaplní mezeru po Bohemians 1905 v ČFL, která licenci od Xaverova koupila, nastupuje Union Cheb do ČFL. V této soutěži Union Cheb hrál pouhé 2 sezóny. V letech 2006/2007 se celkově umístil na 9. místě (po podzimu na 4. místě) a v sezóně 2007/2008 skončil Union na posledním nesestupovém (15.) místě. Avšak zadlužený klub musel prodat licenci Písku. Finanční situace a rozpuštění hráčského kádru nedovolilo startovat ani v divizi a tak Union spadl až do Karlovarského krajského přeboru. Tým je založen z drtivé většiny na odchovancích klubu.
Po dvou sezónách v přeboru opouští klub i zadlužený prezident JUDr. Petr Němec. Nahrazuje jej taneční mistr Vladimír Hána a zakládá nový subjekt FK Hvězda Cheb, ale tým se kvůli administrativním problémům ještě jednu sezónu jmenuje FK Union Cheb 2001. K přejmenování tak dochází až na počátku sezóny 2011/12.
Přejme tedy naší Hvězdě ať na fotbalovém poli jen září!
Přečteno: 12713x
Uvítám jakoukoliv připomínku ohledně historie klubu. Prosím pošlete mi vaše připomínky vyplněním následujícího formuláře. Děkuji Josef Markgraf.